2016

Category A

1. Prize: Lauren Zhang, 2001, USA
2. Prize: Hao Wei Lin, 2004, China (Taiwan)
3. Prize: Fangzhou Ye, 2000, China
4. Prize: Hanyuan Zhu, 2004, China
5. Prize: Leyla Zeynalova, 2001, Azerbaijan

Encouragement Awards
Zixi Chen, 2002, China
Ron Maxim Huang, 2001, Germany
Yingxuan Dong, 2002, China
Angelina Andreevna Kuznetsova, 2001, Russia
Himawari Kita, 2000, Japan

Special commendation for young talents
Anwen Deng, 2009, Australia

Bärenreiter Urtext Prize
Leyla Zeynalova, 2001, Azerbaijan

 

Category B
1. Prize: Ivan Krpan, 1997, Croatia
2. Prize: Nejc Kamplet, 1996, Slovenia
3. Prize: Yuewen Yu, 2001, China
4. Prize: Kon Ui Pak, 1997, Dem. People's Republic of Korea
5. Prize: Giorgio Trione Bartoli, 1996, Italia

Encouragement Award
Marvin Pecher, 1999, Germany

Haydn-Prize
Anna Isabella Handler, 1996, Germany

Bärenreiter Urtext Prize
Ivan Krpan, 1997, Croatia


2014

Category A

1. Prize: Joshua Han, 2002, Australia
2. Prize: Ruisi Lao, 2005, China (People's Republic)
3. Prize: Min Hyeok Park, 1999, Korea (Republic)
4. Prize: Jae Hong Park, 1999, Korea (Republic)
5. Prize: Muzi Zhao, 1998, China (People's Republic)

Encouragement Awards
Johanna Bufler, 1998, Germany
Do-Hyun Lee, 2001, Korea (Republic)
Zitong Wang, 1999, China (People's Republic)
Zifan Ye, 2000,  China (People's Republic)

Special commendation for young talents
Runa Bai, 2002, China (People's Republic)
Maxim Lando, 2002, USA
Ruisi Lao, 2005, China (People's Republic)
Aozi Xu, 2004, China (People's Republic)

Bärenreiter Urtext-Prize
Ruisi Lao, 2005, China (People's Republic)

Category B
1. Prize: Robert Bily, 1997, Germany
2. Prize: Wei-Ting Hsieh, 1996, China (Taiwan)
3. Prize: Kyubin Chung, 1997, Korea (Republic)
4. Prize: Jun Ho Kim, 1995, Korea (Republic)
5. Prize: Evelyn Mo, 1998, USA

Encouragement Awards
Mitra Kotte, 1995, Austria
Ziming Ren, 1996, China (People's Republic)

Haydn-Prize
Mitra Kotte, 1995, Austria

EMCY-Prize
Robert Bily, 1997, Germany
 
Bärenreiter Urtext-Prize

Ziming Ren, 1996, China (People's Republic)


2012

Category A

1. Prize: Annie Zhou, 1998, Canada

2. Prize: Bolai Cao, 1997, China (P. R.)

3. Prize: Wenfang Han, 2000, China (P. R.)

4. Prize: Xiaoxuan Li, 2001, China (P. R.)
5. Prize: Clara Isabella Siegle, 2000, Germany


Encouragement Awards
Cynthia Maya Bal, 1999, Germany

Mao Fujita, 1998, Japan
Uram Kim, 1997, Korea (Rep.)
Jonas Stark 1998, Germany

Lujia Tang, 1998, China (P. R.)
Tony Siqi Yun, 2001, Canada
 
Special commendation for young talents
Ziyao Chelsea Guo, 2001, USA
Aozi Xu, 2004, China (P. R.)
 
Bärenreiter Urtext-Prize
Annie Zhou, 1998, Canada
 
Category B
1. Prize: Ji-Yeong Mun, 1995, Korea (Rep.)
2. Prize: Ryoma Takagi, 1992, Japan
3. Prize: Ke Ma, 1994, China (P. R.)
4. Prize: Myeong Hyeon Kim, 1993, Korea (Rep.)
5. Prize: Lin Ye, 1992, China (P. R.)
 

Encouragement Awards
Mari Kawakami, 1994, Japan
Dorothy Khadem-Missagh, 1992, Austria
Yuliya Yermalayeva, 1992, Belarus
 
Haydn-Prize
Dorothy Khadem-Missagh, 1992, Austria
 
EMCY-Prize
Ryoma Takagi, 1992, Japan
 
Bärenreiter Urtext-Prize
Ji-Yeong Mun, 1995, Korea (Rep.)


2010

Category A
1. Prize: Eric Lu, 1997, USA

2. Prize: Micah McLaurin, 1994, USA

3. Prize: Kon Ui Pak, 1997, Korea (P. R.)

4. Prize: Asagi Nakata, 1995, Japan

5. Prize: Stephanie Onggowinoto, 1995, Indonesiia

Encouragement Awards

Chi-Hsiang Chen, 1995, China (Taiwan)
Kurara Koga, 1996, Japan

Yui Nakamura, 1995, Japan

Jakub Sládek, 1996, Czech Republic
Haiqi Zhang, 1996 China (P. R.)

Special commendation for young talents
Mio Tsunenari, 1999, Japan

Bärenreiter Urtext-Prize
Kon Ui Pak, 1997, Korea (P. R.)
 
Category B

1. Prize: Kaito Kobayashi, 1995, Japan

2. Prize: Aleksandra Swigut, 1992, Polen

3. Prize: Mayuko Motoyama, 1993, Japan

4. Prize: Jamie Bergin,1989, Great Britain

5. Prize: MinSoo Hong, 1993, Korea (Rep.)



Encouragement Awards
Joanne Kang, 1990, Australia

Louis-Paul Niemerich, 1990, France



Haydn-Prize
Kaito Kobayashi, 1995, Japan



EMCY-Prize

Aleksandra Swigut, 1992, Poland

Bärenreiter Urtext-Prize
Aleksandra Swigut, 1992, Poland


2008

Category A
1. Prize: Zi Ye, 1994, China (P. R.)
2. Prize: Zuhao Liu, 1993, China (P. R.)
3. Prize: Arisa Onoda, 1996, Japan
4. Prize: Saya Ota, 1994, Japan
5. Prize: Misora Ozaki, 1996, Japan

Encouragement Awards
Mariam Batsashvili, 1993, Georgia
Akio Kishi, 1994, Japan
Hye-Rim Lee, 1995, Korea (Rep.)
Wenting Shi, 1992, China (P. R.)

Special commendation for young talents
Seung Hyeok Lee, 1999, Korea (Rep.)
Haruka Yokoi, 1997, Japan

Bärenreiter Urtext-Prize
Zi Ye, 1994, China (P. R.)

Category B
1. Prize: Zhi Chao Julian Jia, 1991, China (P. R.)
2. Prize: Qi Xu, 1994, China (P. R.)
3. Prize: Daiki Kato, 1990, Japan
4. Prize: Harim Song, 1990, Korea (Rep.)
5. Prize: Han-Bin Chyung, 1990, Korea (Rep.)

Encouragement Awards
Kangun Kim, 1988, Korea (Republik)
François-Xavier Poizat, 1989, Switzerland

Haydn-Prize
Han-Bin Chyung, 1990, Korea (Republik)
Zhi Chao Julian Jia, 1991, China (P. R.)

EMCY-Prize
Zhi Chao Julian Jia, 1991, China (P. R.)

Bärenreiter Urtext-Prize
Qi Xu, 1994, China (P. R.)


2006

Categorie A
1. Prize: Ching Toa Aristo Sham, 1996, China (Hongkong)
2. Prize: Nansong Huang, 1993, China (P. R.)
3. Prize: Wai Yin Wong, 1993, China (Hongkong)
4. Prize: Jung-Eun Kim, 1994, Korea (Rep.)
5. Prize: Aika Kondo, 1997, Japan

Encouragement Awards
Ryszard Alzin, 1991, Poland
Gabrielle Chou, 1995, USA
Rika Nakamura, 1995, Japan
Nicholas Namoradze, 1992, Georgiia
Tomoki Park, 1990, Japan
Nicholas Ryba, 1994, USA
Gui Ning Xu, 1992, China (P. R.)

Bärenreiter Urtext Prize
Ching Toa Aristo Sham, 1996, China (Hongkong)

Category B
1. Prize: Yuhi Ozaki, 1989, Japan
2. Prize: Ksenia Rodionova, 1988, Russia
3. Prize: Jun-Hee Kim, 1990, Korea (Rep.)
4. Prize: Chenna Lu, 1988, China (P. R.)
5. Prize: Haruka Ogawa, 1985, Japan

Encouragement Awards
Xia Jiang, 1987, China (P. R.)
Louis Lancien, 1989, Frankreich
Gryta Tatoryte, 1989, Lithuania

Haydn Prize
Ksenia Rodionova, 1988, Russia

EMCY-Prize
Yuhi Ozaki, 1989, Japan

Bärenreiter Urtext-Prize
Ksenia Rodionova, 1988, Russia


2004

Category A
1. Prize: Duanduan Hao, 1990, China (P. R.)
2. Prize: Qizhen He, 1991, China (P. R.)
3. Prize: Fuko Ishii, 1991, Japan
4. Prize: Anna Buchberger, 1989, Germany

5. Prize: Tomoki Kitamura, 1991, Japan
5. Prize: Kuok-Wai Lio, 1989, China (Macau)

Encouragement Awards
Chao Wang, 1990, China (P. R.)
Junjie Xi, 1990, China (P. R.)

Special commendation for young talents
Akari Mizumoto, 1993, Japan
Maria Ueno, 1995, Japan
Wei Xin Zhou, 1993, China (P. R.)

Bärenreiter Urtext-Prize
Duanduan Hao, 1990, China (P. R.)

Category B
1. Prize: Sunwook Kim, 1988, Korea (Rep.)
2. Prize: Soo-Jung Park, 1988, Korea (Rep.)
3. Prize: Hidekazu Yasuda, 1989, Japan
4. Prize: Alexej Gorlatch, 1988, Germany

5. Prize: Natalia Kuchaeva, 1983, Russia

Encouragement Awards
Yukino Kano, 1984, Japan
Erina Morita, 1986, Japan
Takuya Tainaka, 1988, Japan
Eugenija Vasicheva, 1983, Russia

Haydn Prize
Yukino Kano, 1984, Japan

EMCY-Prize
Sunwook Kim, 1988, Korea (Rep.)

Bärenreiter Urtext-Prize
Sunwook Kim, 1988, Korea (Rep.)


2002

Category A
1. Prize: Misuzu Kikuchi, 1989, Japan
2. Prize: Alexej Gorlatch, 1988, Ukraine
3. Prize: Harim Sandra Song, 1990, Korea (Rep.)
4. Prize: Hui Wu, 1987, China (P. R.)
5. Prize: Ryutaro Suzuki, 1990, Japan

Encouragement Awards
Xiaoliang Jia, 1989, China (P. R.)
Olga Kirpicheva, 1987, Russia
Maasa Nakazawa, 1986, Japan
Mio Noriyuki, 1989, Japan
Janka Simowitsch, 1987, Germany

Yang Tai, 1990, China (P. R.)
Kostyantyn Tovstukha, 1990, Ukraine
Shiyun Wang, 1987, China (P. R.)

Bärenreiter Urtext-Prize
Misuzu Kikuchi, 1989, Japan

Category B
1. Prize: Jean-Frédéric Neuburger, 1986, France
2. Prize: Hibiki Tamura, 1986, Japan
3. Prize: Alina Pronina, 1983, Ukraine
4. Prize: Rachel Naomi Kudo, 1987, USA
5. Prize: Hye Yeon Park, 1983, Korea (Rep.)

Encouragement Awards
Josiane Marfurt, 1982, Switzerland
Konstantin Semilakovs, 1984, (stateless)

Haydn Prizes
Rachel Naomi Kudo, 1987, USA
Hibiki Tamura, 1986, Japan

EMCY-Prize
Jean-Frédéric Neuburger, 1986, France

Bärenreiter Urtext-Prize
Jean-Frédéric Neuburger, 1986, France


2000

Category A
1. Prize: Lise de la Salle, 1988, France
2. Prize: Meng Yang Pan, 1985, China (P. R.)
3. Prize: Eun Nyung-Erika Chun, 1984, Korea (Rep.)
4. Prize: Alexander Stepanov, 1987, Russia
5. Prize: Nicolai Gerassimez, 1985, Germany


Encouragement Awards
Yunfeng Cai, 1987, China (P. R.)
Janna Fedorova, 1990, Ukraine
Chi Feng, 1985, China (P. R.)
Yuan Jin, 1985, China (P. R.)
Boris Kusnezow, 1985, Russia
Ann Nanuashvili, 1984, Georgia
Stefan Stroissnig, 1985, Austria
Sui Xin, 1984, China (P. R.)

Bärenreiter Urtext-Prize
Lise de la Salle, 1988, France

Category B
1. Prize: Yeol Eum Son, 1986, Korea (Rep.)
2. Prize: Masataka Goto, 1985, Japan
3. Prize: Soyeon Kim, 1982, Korea (Rep.)
4. Prize: Akihito Okuda, 1985, Japan
5. Prize: Hee-Ryun Chung, 1983, Korea (Rep.)

Encouragement Awards
Romain Descharmes, 1980, France
Leonid Egorov, 1982, Russia
Alexander Schimpf, 1981, Germany

Siheng Song, 1981, China (P. R.)
Jingwei Sun, 1984, China (P. R.)

Haydn-Prizes
Alexander Derjugo, 1979, Belarus
Akihito Okuda, 1985, Japan

EMCY-Prize
Yeol Eum Son, 1986, Korea (Rep.)

Bärenreiter Urtext-Prize
Yeol Eum Son, 1986, Korea (Rep.)


1998

Category A
1. Prize: Rina Sudo, 1987, Japan
2. Prize: Igor Levit, 1987, Russia
3. Prize: Yu Jia Wang, 1987, China (P. R.)
4. Prize: Stanislav Khristenko, 1984, Ukraine
5. Prize: Wen Yu Shen 1986, China (P. R.)

Encouragement Awards
Tzu-Yi Chen, 1984, Taiwan
Oleksiy Ivanchenko, 1985, Ukraine
Andreas König, 1983, Germany

Han-Gyeol Lie, 1982, Germany

Yumi Nomoto, 1984, Japan
Jie-Hua Zhu, 1986, China (P. R.)
Zhang Zuo, 1988, China (P. R.)

Category B
1. Prize: Boris Giltburg, 1984, Israel
2. Prize: Chiao-Ying Chang, 1981, Taiwan
3. Prize: Natalia Zagalskaia, 1978, Russia
4. Prize: Martin Helmchen, 1982, Germany

5. Prize: Marianna Shirinyan, 1978, Armenien

Encouragement Awards
Andrea Bacchetti, 1977, Italia
Ai Matsumoto, 1979, Japan
Young-Ah Tak, 1979, Korea (Rep.)

Haydn Prize
Elizaweta Stepanowa, 198,1 Belarus
Natalia Zagalskaia, 1978, Russia

EMCY-Prize
Boris Giltburg, 1984, Israel


1996

Category A
1. Prize: Leonid Egorov, 1982,Russia
2. Prize: Boris Giltburg, 1984, Israel
3. Prize: Piotr Szychowski, 1981, Poland
4. Prize: Xiaoming Zhu, 1982, China (P. R.)
5. Prize: Robert Umanskij, 1985, Ukraine

Encouragement Awards
Irina Dichtchkovskaya, 1980, Russia
Yi Fan-Chiang, 1981, Taiwan
Yao Lan China, 1980, China (P. R.)
Roman Timoscuk, 1980, Czech Republic
Alexej Tschernow, 1982, Russia

Special commendation for young talents
Lilit Artemjan, 1985, Armenia
Sandra Nam, 1983, USA
Ilja Raschkowsky, 1984, Russia
Natalia Zlobina, 1984, Russia

Category B
1. Prize: Eliane Reyes, 1977, Belgium
2. Prize: Severin von Eckardstein, 1978, Germany

3. Prize: Hisako Kawamura, 1981, Japan
4. Prize: Denis Proschaev, 1978, Ukraine
5. Prize: Noriko Komatsu, 1977, Japan

Encouragement Awards
Yurino Izumi, 1983, Japan
Kae Shiraki, 1975, Japan

Haydn Prize
Tamar Licheli,1978,  Georgia
Denis Proschaev, 1978, Ukraine


1994

Category A
1. Prize: Lang Lang, 1982, China (P. R.)
2. Prize: Chi Wu, 1979, China (P. R.)
3. Prize: Céline Greco, 1983, Francd
4. Prize: Artem Lavrinenko, 1983, Ukraine
5. Prize: Yunjie Chen, 1980, China (P. R.)

Encouragement Awards
Derrick Hemmer, 1978, Netherlands
Alina Kiryaeva, 1980, Ukraine
Marina Kolomijtsewa, 1979, Russia
Joanna Marcinkowska, 1979, Poland
Ai Motohashi, 1979, Japan
Asja Nebolsina, 1980, Usbekistan
Denis Proschaew, 1978, Ukraine
Yorck-Hardy Rittner, 1981, Germany


Bach Prize
Anna Saradshjan, Armenia

Category B
1. Prize: Takeshi Kakehashi, 1977, Japan
2. Prize: Sophie-Mayuko Vetter, 1976, Germany
/Japan
3. Prize: Ingo Dannhorn, 1974, Germany

4. Prize: Inna Soldatenko, 1977, Ukraine
5. Prize: Tomoko Uchino, 1973, Japan

Encouragement Awards
Sylvain Bousquet, 1978, France
Katrin Kasaria, 1977, Armenia
Eva Stepánová, 1974, Czech Republic
Lu-Hui Yu, 1974, Taiwan

Haydn Prize
Mark Hay Choi, 1979, Canada


1992

Category A
1. Prize: Ayako Uehara, 1980, Japan
2. Prize: Ning Bo Miao, 1979, China (P. R.)
3. Prize: Finghin Collins, 1977, Irland
4. Prize: Lioudmila Tchoudinova, 1981, Russia
5. Prize: Rina Kajiwara, 1981, Japan

Encouragement Awards
Yana Browkina, 1977, Russia
Igor Chetuev, 1980, Ukraine
Alina Kabanova, 1982, Ukraine
Sergej Smirnow, 1980, Belarus
Andrius Zlabys, 1977, Lithuania

Special commendation for young talents
Andreas Eggertsberger, 1980, Austria
Alexandra Golubitskaja, 1980, Russia

Category B
1. Prize: Oleg Roshchin, 1976, Israel
2. Prize: Natalija Orlova, 1975, Russia
3. Prize: Sayaka Hattori, 1973, Japan
4. Prize: Adam Przewlocki, 1971, Australia
5. Prize: Gabrielius Alekna, 1975, Lithuania

Encouragement Awards
Roland Krüger, 1973, Germany
Viktoria Lakissowa, 1975, Russia
Katharina Rasehorn, 1974, Germany
Alexander Shapkin, 1972, Russia

Yamaha Prize
Natalija Orlova, 1975, Russia


1990

Category A
1. Prize: Sun-Hee Kim, 1975, Korea (Rep.)
2. Prize: Mark Hay Choi, 1979, Canada
3. Prize: Min-Jung Kim, 1976, Korea (Rep.)
4. Prize: Antonino Siringo, 1978, Italia
5. Prize: Julia Fedulajewa, 1975, USSR

Encouragement Awards
Jan Harald Biel, 1975, Sweden
Finghin Collins, 1977, Irland
Péter Jósza, 1975, Hungary
Viktoria Lakissowa, 1975, USSR
Sophie-Mayuko Vetter, 1976, Germany/Japan

Special commendation for young talents
Katerina Kriwokotchenko, 1979, USSR
Alexandr Ocheretin, 1978, USSR
Ha-Young Sul, 1978, Sweden
Michael Widowitz, 1979, Austria

Bach Prize
Katerina Kriwokotchenko, 1979, USSR

Category B
1. Prize: Jarvis Chen, 1972, Canada
2. Prize: Richard Ormrod, 1973, Great Britain
3. Prize: Gergely Bogányi, 1974, Hungary
4. Prize: Maria Ivanova, 1971, USSR
5. Prize: Markus Groh,1970, Germany

Encouragement Awards
Vera Kameneva, 1973, USSR
Yuki Kawara, 1971, Japan
Maria Mitina, 1974, USSR
Diana Okun, 1971. USSR
Andrej Sheltonog, 1972, USSR


1988

Category A
1. Prize: Hannes Rox, 1973, Germany
2. Prize: Ikuho Sato, 1975, Japan
3. Prize: Rafal Lukaszczewski, 1974, Poland
4. Prize: Marret Popp, 1973, Germany
5. Prize: Bogdan Paschovski, 1972, Bulgaria

Encouragement Awards
Min-Jung Kim, 1976, Korea (Rep.)
Hyun-Mee Lee, 1975, Korea (Rep.)
Cornelia Sonnek, 1973, Germany
Marcio Rodrigues de Souza, 1973, Brasil

Special commendation for young talents
Viviane Moser, 1977, Germany
Ha-Young Sul, 1978, Sweden

Category B
1. Prize: Yukiko Shioda, 1968, Japan
2. Prize: Yong-Kyu Lee, 1973, Korea (Rep.)
3. Prize: Angela Brauchle, 1973, Germany
4. Prize: Laurent Boukobza, 1967, France
5. Prize: Sara Marjanovic, 1971, Jugoslavia

Encouragement Awards
Jonathan Ayerst, 1971, Great Britain
Caroline Esposito, 1973, France
Claudia Wu, 1968, Taiwan
Ayako Zemba, 1968, Japan